
Patscherkofel – en familjevänlig skidort
Under påsklovet var vi i Patscherkofel och åkte skidor en dag. Patscherkofel är ett klassiskt skidberg nära Innsbruck i Österrike. Det är faktiskt känt för att ha varit värd för alpina tävlingar både under Olympiska vinterspelen 1964 och Olympiska vinterspelen 1976.
Här finns ungefär 20 km pister i olika svårighetsgrader. De flesta pisterna är blå och röda. Skidorten är bra för nybörjare och medelgoda åkare. Den mesta kända pisten är såklart Olympiabacken som är både utmanande och historisk.

Det är en mindre skidort en liten bit utanför Innsbruck för de som gillar lugnare skidområden utan trängsel.
Här finns en modern gondollift och några andra liftar. Behöver man hyra skidor så finns det också nere vid gondolliften.
Jämfört med andra skidorter så är Patscherkofel en mindre och mer avslappnad skidort. Ett prisvärt ställe med mer natur och framförallt fantastisk utsikt över Innsbruck och Alperna.
Skidbackarna

Skidbackarna är blå eller röda och någon enstaka svart backe. Det är en lång backe från toppen ner till dalen, som var riktigt bra.

Vi njöt på självaste påskafton här. Men trots att det var påsk och lördag, så var det inte alls någon trängsel i skidbackarna eller köer i liftarna. Så det var väldigt skönt.
Funpark

De har också en väldigt populär funpark med olika hopp. Det märktes att den var välskriven populär bland snowboardåkare. Här stortrivdes såklart mina killar!
Ät tyrolisk lunch på Das Kofel
Ät god tyrolisk lunch på Das Kofel, som ligger högst upp vid Patscherkofelbahn bergstation.
Vi lyckades få ett bord med utsikt över hela Patscherkofel och Innsbruck. Så otroligt vackra vyer att avnjuta till lunchen.

Såklart åt killarna en typisk tyrolrätt – Schnitzel.

Das Kofel har också en mysig utomhus terrass, där man kan sitta och njuta i solen.
Öppettider
Das Kofel är öppet samma tider som Patscherkofelbahn är igång 9-16, eftersom man måste ta den upp till restaurangen. På torsdagar har restaurangen kvällsöppet till 22:00.
Hitta hit
20 minuter från Innsbruck
Enkelt med buss eller bil och man åker gratis med skidbussen hit med sitt liftkort.
Det tog dock närmare 40 minuter med lokalbussen.
Nära flygplatsen i Innsbruck
Andra tips i Österrike
Jag har även tidigare skrivit om 5 härliga skidorter i Österrike som jag själv har besökt. Och även om 6 skidområden i för barnfamiljen i Salzburgerland.
Jag har rest till Alperna i Österrike flera gånger de senaste åren och här nedan kan du läsa mer om Salzburgerland:
11 tips för din skidresa i Ski amadé och Salzburgerland
10 tips till vårskidåkning i Saalbach
Åker du till St. Johann bo på Alpina Alpendorf Hotel
Bo på 4 Sterne Superior Hotel Das Kaiserblick i Ellmau
Ät gott på Gipfelrestaurant Hohe Salve – Alpin matupplevelse med panoramavyer
Har du någon härligt vinter resmål som du gärna reser till? Kommentera gärna.