Till min stora glädje fick jag helt plötsligt en hel dag i Köpenhamn igår. En stad som jag verkligen gillar och har varit i många gånger. Men när jag har möjlighet försöker jag gärna göra något som jag inte tidigare har gjort.
Jag mötte upp Camilla, en kollega från Oslo och vi åkte in till stan för en sightseeing promenad. Efter ett par timmars promenad blev vi hungriga och slog oss ner på ARKET Café.
Fräscha sallader
Här beställde vi in en varsin getost & rödbetssallad med valnötter. Den både lät god och var väldigt fräsch. Vi satt och njöt vid fönstret medan regnet ordagrant öste ner utanför, ändå mysigt!
Afternoon Tea
När man beställde deras salladsmeny fick man både en valfri dryck och kaffe eller the på maten. Detta kändes även prisvärt för att vara i Köpenhamn, endast 99 DKR.
Så efter maten njöt vi av en liten afternoon Tea medan regnet smattrade på rutorna.
Hitta hit
Kobmageregade 33 i Köpenhamn. En tvärgata till populära Ströget.
Har du något annat mysig café eller restaurang av rekommendera i Köpenhamn?