Hillenbergs trevliga uteservering

Hillenberg – Östermalm
Hillenberg är en mysig restaurang med uteservering för lunch, cocktails och långa middagar. Här låter de sydeuropeisk mat flirta med skandinaviska influenser. Hit går man både för en drink eller ett glas bubbel och stanna kvar för en spontan middag i baren om man vill. Sedan början av 2018 är Niklas Ekstedt krögare för Hillenberg.

Förrätter

Maten är riktigt bra och en Toast Skagen Hillenberg med sikrom kan starkt rekommenderas som förrätt. Även deras potatischips med tryffelmajonnäs och gruyèr var goda.

Varmrätter

Missa heller inte deras Röding med vit sparris, salladslök, forellrom, sandefjordsås. Uteserveringen är lummig med mycket grönska och blommor, så trots att den vetter mot en väg, infinner sig en härlig atmosfär ändå.

Dessert

Till dessert blev det goda chokladtryfflar, cappucino och vitchokladglass. Alldeles lagom och gott.

Hitta hit

Humlegårdsgatan 14, Stockholm. Precis vid Stureplan. Närmaste T-bana är Östermalmstorg.

Spana också in

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *